Skutočný význam

Autor: Bianka Dzurňaková | 2.10.2012 o 23:53 | (upravené 3.10.2012 o 2:37) Karma článku: 4,72 | Prečítané:  877x

Všetci dobre poznáme rozbor diela na hodinách literatúry. Snáď neexistuje školák, ktorý by od svojej profesorky stále dookola nepočúval tú istú, často kladenú otázku: Aký je rozdiel medzi témou a ideou ?

 

Téma a idea.

Stručné zosumarizovanie obsahu básne verzus ozajstný význam. Alebo teda o čom báseň je a čo ňou chcel autor v skutočnosti povedať. Nie vždy sú totižto veci také, ako na prvý pohľad vyzerajú.

Vyslovené slová môžeme taktiež pochopiť dvoma spôsobmi. Náplň nášho rozhovoru s človekom nemusí byť identický s hlavnou myšlienkou. Rozhovor o šťastí neznamená, že sme šťastní. Chceme ním často poukázať na osobný vnútorný smútok. Alebo ak neustále vyčítame priateľom ich nezúčastnenosť, nie je cieľom uraziť ich či hádať sa, ale prinútiť ich zamyslieť sa nad časom, ktorí s nami trávia.

Slová.

Slová vedia klamať. Dokážeme vytvárať falošné dojmy výberom slov, intonáciou hlasu, mimikou tváre. Je to určitý spôsob sebaobrany. Akýsi pud sebazáchovy nám našepkáva, že nie vždy je vhodné vyjadrovať svoje myšlienky a pocity priamo.

Nedôverujeme ľuďom.

Vymýšľame si.

Klameme.

Práve preto je dobré mať pri sebe ľudí, ktorí nás poznajú a presne vedia, ako sa v skutočnosti cítime. Pri nich sú akékoľvek slovné hračky a pretvárky zbytočné. Môžeme im plne dôverovať a bez zlého pocitu sa zveriť, odhaliť ten pravý „meaning“.

Nehrajme sa na niekoho, kým v skutočnosti nie sme. Nebojme sa vyjadrovať bez okolkov. Buďme priami, otvorení a hlavne úprimní.

 Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?